Mała architektura miejska

Mała architektura miejska

Architektura miejska, albo tzw. mała architektura i meble miejskie to motyw który przez wiele, sporo dekad nie był podejmowany w świadomości społecznej. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, obok dróżki stoją ławki parkowe lub kosze na śmieci. Najzwyklejsza rzecz, zawsze tak było, co za filozofia? widzimy ofertę na meble miejskie. Pokazuje się jednak, że i owszem, jest.

Myśląc na temat małej architekturze, faktycznie piszemy o przestrzeni jaka nas otacza. O tym, jak wyglądają zieleńce, placyki, drogi, parki. O tym, czy jest gdzie wyrzucić folię, czy jest gdzie usiąść gdy się zmęczymy, czy chodząc porą słoneczną razi nas słońce. Mówiąc krótko, architektura komunalna ma wpływ na to, czy mamy ochotę w danym miejscu być, a potem do niego powrócić.

Jednak czym tak naprawdę mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? A na przykład stojaki na rowery, ławki parkowe czy kosze uliczne. Wszystkie te drobne elementy które omijamy a którymi nie rozmyślamy – a to przecież one w dużej mierze są odpowiedzialne za wygląd jak również atmosferę okolicy, ale także jego funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Stojaki rowerowe chociażby. Mogą być cudowne i cieszące oko, jeśli równocześnie tak udziwnione, że całkiem bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być mało oryginalne, ale niesamowicie odporne, dzięki czemu zniosą dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na stałe przytwierdzone do podłoża (np. kosze betonowe) tym samym zwiększając ich wytrzymałość jak również bezpieczeństwo (nikt raczej nie zdemoluje go w trakcie demonstracji ulicznej) lub metalowe lub wręcz plastikowe, nieskomplikowane do naprawy ale nie aż tak wytrzymałe. Pozostając w temacie koszy: kosze parkowe raz jeszcze powinny dostatecznie układać się z anturażem zieleni, ale niekoniecznie być odpornymi na zamieszki.

Chcemy czy nie, mała architektura to coś, co ma znaczenie na każdego z nas, więc należałoby się tą tematyką zaciekawić i poczytać parę artykułów w prasie branżowej.


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 2 (ostatnio: 14.12.2017 13:55:31)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz