Biuro rachunkowe o zmianie prawa pracy

Biuro rachunkowe o zmianie prawa pracy

Nowy rok przyniesie dużo zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Dużo przedsiębiorców będzie zmuszonych zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się korzystne dla ludzi pracujących, czy może doprowadzą do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia postaramy się przeanalizować dostępne informacje i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Najważniejszą zmianą będzie wciśnięcie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Aktualnie wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób unormowane. Taki stan rzeczy bardzo często wykorzystywany jest przez pracodawców. Sejm uznał że taka praktyka jest odpowiedzialna za złą sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której pracodawca będzie musiał zadać sobie pytanie, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem w tym, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie wzrośnie też płaca minimalna umowy o pracę. Ten wzrost najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle przerażająca bo może doprowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu unikania kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na skok statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się brzydko prezentować we wszelkiego rodzaju badaniach opinii publicznej.

Projektanci nowelizacji ustawy liczą na konkretny zysk jaki zasili budżet państwa po wejściu przepisów w życie. Interesujące jest to czy rozważyli niechęć przedsiębiorców do nowych zmian i ewentualne zwolnienia. Czas zweryfikuje rzeczywistość. Wiele osób boi się czy zapowiadane zmiany wpłyną pozytywnie na rynek pracy. Jedno jest pewne osoby które mają umowy na czas nieokreślony nie mają się czego bać.

O komentarz zapytaliśmy panią Martę Lewandowską tworzącą portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, na które rządzący powinni uważać bowiem naprawa tej sytuacji może być trudna. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas wykorzystać na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 3/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 3 (ostatnio: 08.12.2017 10:11:44)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz