Biuro-rachunkowe.elblag.pl – księgowość

Biuro-rachunkowe.elblag.pl - księgowość

Będą zmiany w ustawie dotyczącej podatku VAT. Ministerstwo Finansów zrzeka się pomysłu kaucji rejestracyjnej dla podmiotów które mają zaległości podatkowe. To ciekawa nowelizacja bowiem jeszcze kilka miesięcy temu legislatorzy byli pewni skuteczności owego mechanizmu. Kaucja ma zostać zastąpiona większą odpowiedzialnością pełnomocników którzy rejestrują firmy.

Warto wspomnieć o tym że minął tylko miesiąc od opublikowania projektu w którym kaucja rejestracyjna była zapisana. Wzór działania kaucji był prosty. Każdy podmiot który posiadał zaległość podatkową lub groziło mu wygenerowanie zaległości podatkowej musiał przy rejestracji firmy zapłacić kaucje rejestracyjną. Wielkość kaucji była ustalona w przedziale 20-200 tysięcy złoty. Za jej wartość decydowała ocena podmiotu a także jego kontakty z podmiotami które wygenerowały zaległość podatkową. Wielu księgowych obwiało się że kaucja zamiast działać pozytywnie zostanie użyta jako broń tworząc sytuacje patologiczne.

Świeża wersja dokumentu nie posada wpisu na temat kaucji. Poszerzona została odpowiedzialność pełnomocników zakładających firmy. W starej wersji projektu odpowiedzialność ta miała nie być wyższa dziesięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie kwota ta nie może przekroczyć 500 tysięcy złoty. Legislatorzy liczą że wielkie kary finansowe dobrze odstraszą tzw. słupy.

Ciekawostką w projekcie jest także rozszerzenie mechanizmu odwróconego VAT-u. Będzie on dotyczył niektórych części branży budowlanej oraz sprzedaż procesorów powyżej 20 tysięcy złoty, towary ze słota oraz srebra. Mechanizm ten działa na zasadzie naliczania podatku przez klienta a nie sprzedawcę.

O kilka zdań dotyczących kaucji rejestracyjnej poprosiliśmy Panią Magdę która prowadzi biuro rachunkowe w Elblągu.

To fakt że spora ilość księgowych bało się kaucji rejestracyjnej. Mogła ona odpowiadać za patologie związane z rejestracją nowych przedsiębiorstw.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 5 (ostatnio: 18.05.2018 10:06:01)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz